بهترین و ارزانترین روش برای کف سازی محوطه

  • مقدمه ای بر کف سازی محوطه

کف سازی و محوطه سازی دو عنصر بسیار مهم و بنیادی در حوزه زیباسازی برای شهر، فضاهای صنعتی و شخصی هستند. محوطه سازی به هر فعالیتی گفته می شود که ویژگی های قابل مشاهده یک منطقه از زمین یا یک فضای بسته را اصلاح کند ، از جمله:

  • عناصر زنده، مانند گیاهان و جانوران. یا آنچه که معمولاً باغبانی نامیده می شود، هنر و صنعت پرورش گیاهان با هدف ایجاد زیبایی در منظره است.
  • عناصر طبیعی مانند فرم های سرزمینی، شکل و ارتفاع زمین یا اجسام آب ؛ و ..
  • عناصر انتزاعی مانند آب و هوا و شرایط روشنایی.

محوطه سازی نیاز به تخصص و دانش فنی در حوزه های مختلف طراحی دارد. ساخت و ساز در این حوزه نیاز به مطالعه و مشاهده دارد. این موضوع  در مناطق مختلف جهان یکسان نیست. محوطه سازی با توجه به مناطق مختلف و نیز متناسب با کاربری مورد نظر متفاوت است.

حتما بخوانید: پولیش پد

برنامه ها و ایده های محبوب برای استفاده از بتن در کف سازی محوطه

بتن به دلیل استحکام و دوام یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در سراسر جهان است. برای محوطه های حرفه ای باغ، ویلا و حیاط منازل، این مزیت را دارد که یکی از متنوع ترین مواد موجود برای کف سازی فضاهای خارجی باشد زیرا از نظر شکل، رنگ و بافت انعطاف پذیری نامحدودی در طراحی ایجاد می کند. بتن همچنین در مقایسه با سایر مواد کف سازی محوطه بسیار مقرون به صرفه است. در اینجا یک مرور کلی از مزایا و همچنین محدودیت های استفاده از بتن برای کف سازی بتنی محوطه خواهیم داشت.

چرا بتن را برای پروژه کف سازی محوطه خود انتخاب می کنیم:

  • ماندگاری : بتن از بسیاری از مصالح ساختمانی دوام و ماندگاری بیشتری دارد و شرایط آب و هوایی شدید و ترافیک شدید را تحمل می کند. همچنین در برابر سایش سنگین در فضای باز مقاومت می کند.
  • تطبیق پذیری : بتن را می توان برای بسیاری از برنامه ها در خانه و اطراف و کف سازی محوطه استفاده کرد. اغلب به عنوان ماده اولیه سنگفرش (کف سازی بتنی محوطه) برای ایوان، مسیرهای ایجاد شده در باغ، ویلا، پیاده روها و راهروها تصور می شود. با این وجود می توانید از بتن برای ساختن میزهای پیشخوان، سینک ظرفشویی، شومینه ، آبشارهای فضای باز و حتی مبلمان استفاده کنید.
  • انعطاف پذیری طراحی : بتن انعطاف پذیری نامحدودی در طراحی ارائه می دهد. تقریباً به هر شکل و هندسه ای قابل اجراست و قابلیت مهر زدن، رنگ آمیزی ، الگو دار کردن (بتن استنسیل) و روکش را دارد.
  • تعمیر و نگهداری آسان : بتن یک سطح جامد است که به راحتی تمیز و از رشد علف های هرز پاک می شود. شستشوی منظم و قابلیت درزگیری هر چند سال آن باعث می شود تا دهه ها ظاهر خوبی داشته باشد.
  • اقتصاد : هنگامی که با سایر مواد روسازی مانند آجر و سنگ طبیعی مقایسه می شود، بتن اغلب مقرون به صرفه تر است زیرا نصب آن آسان تر است.

محدودیت ها:

یکی از اشکالات کف سازی بتنی محوطه، تمایل بتن به ترک خوردگی در اثر انبساط و انقباض است. با این وجود می توان هنگام نصب قطعات بتن، با نصب اتصالات کنترلی، ترک خوردگی را به حداقل رساند. همچنین باید کف بتنی هر دو یا سه سال یکبار آب بندی شود تا از لک شدن و ساییدگی در امان بماند. نصب کف سازی بتنی محوطه، پروژه ای نیست که خودتان انجام دهید. برای انجام کارها همیشه با یک پیمانکار حرفه ای شرکت سخت بتن بهین اترک تماس بگیرید.

استفاده از بتن تزئینی و رنگی برای کف سازی محوطه (باغ، ویلا، حیاط منزل و ..):

دوران بتن خسته کننده و خاکستری گذشته است. امروزه بتن می تواند با انواع رنگها ، بافتها و سبک های مختلف کار شود. برای کارهای بتنی در فضای باز (کف سازی محوطه) ، بتن استامپی و رنگ آمیزی (بتن رنگی) بسیار محبوب است.

اگر می خواهید بتن جدیدی ریخته شود، می توان روی بافت استامپ زد که بافت سنگ طبیعی، آجر، چوب و موارد دیگر را تکرار می کند. اگر کف بتنی دارید که از آن راضی نیستید، با استفاده از رنگ و یا لکه های رنگی می توانید ظاهر آن را تغییر دهید. گزینه های رنگی برای رنگ آمیزی بتن شامل روکش، بتن هایی با اسید رنگ شده،  بتن رنگی با اضافه کردن مواد افزودنی رنگی، شیشه های رنگی، سیمان رنگی و .. می باشد که به خوبی با محیط های بیرونی ترکیب می شوند.

بسیاری از صاحبان خانه برای ایوان، مسیرها یا مسیرهای عبور خود بتن تزئینی را انتخاب می کنند زیرا با هزینه ای مناسب می توانند از سطح بالایی برخوردار شوند. اگر مصالحی مانند سنگ طبیعی یا آجر از بودجه شما خارج شده باشد، اما شما به شکل ظاهری آن علاقه دارید، احتمالاً می توان از بتن استفاده کرد تا جلوه ای مشابه به دست آورد. با یک پیمانکار باتجربه بتن تزئینی در مورد گزینه های خود صحبت کنید و عکس های الهام بخشی برای راهنمایی در طراحی پیدا کنید.

ایده های مدرن برای پیاده رو بتنی

افزودن یک پیاده رو سنگفرش می تواند جذابیت جلوی خانه را افزایش داده و مسیرهای جذاب و در عین حال کاربردی ایجاد کند تا از یک منطقه، مثلا حیاط کناری یا حیاط پشتی، به منطقه دیگر برسید. طرح های کف های بتنی زیادی در دسترس است، اما به نظر می رسد دال های بتنی یا مربع بتنی ساده، از معماری مدرن بهتر و بیشتر بهره برده اند.

یکی از مزایایی که کف سازی بتنی محوطه نسبت به دیگر مصالح دارد، امکان ایجاد و ریختن بتن در محل می باشد. اکثر مصالح فروشان سنگفرش های بتنی با ابعاد بزرگ را ذخیره نمی کنند چون وزن آنها و حمل شان سخت و هزینه بر است. در عوض با توجه به اینکه بتن می تواند به هر شکلی کار شود، قطعات بتنی بزرگ در محل و به صورت درجا کار می شوند.

در ادامه به مدرنترین ایده ها برای ایجاد یک پیاده رو بتنی خواهیم پرداخت:

 

پیاده رو فوق مدرن کف سازی بتنی بر روی سنگ دکوراتیو (مناسب آب و هوای خشک)

تصویری که در پایین مشاهده می کنید، چهار دال بتنی مستطیلی غول پیکر با سنگ تزئینی خاکستری احاطه شده اند. این یک ظاهر جذاب است و به خوبی با دیوار بتنی، دروازه چوب طبیعی و خراش دیوار بتنی مناسب است. نگه داشتن همه آن سنگ های تزئینی بدون گیاه و سایر مواد آلی بسیار دیوانه کننده است. بنابراین ، بهتر است این نوع پیاده رو در آب و هوای خشک کار شود.

کف سازی بتنی

پیاده رو دال بتنی پیش ساخته مرتفع:

سنگفرش های بتنی همیشه نیازی به قرار گرفتن در چمن ندارند. گاهی اوقات، سنگ فرش بالاتر از چمن یا سنگ یا بالاتر از شن و ماسه، خاک، پوشش زمین، سنگریزه یا حتی بتن دیگر قرار می گیرد. در اینجا سنگفرش های بتنی پیش ساخته رنگی یک مسیر پیاده روی بلند برای خانه فراهم می کنند.

پیاده رو بتنی

پیاده رو بتنی مربعی براق (برای آب و هوای بارانی)

پیاده رو بتنی براق

پیاده رو مدرن بتنی چمن و سنگ (ترکیبی برای محوطه سازی باغ، ویلا و حیاط منازل)

پیاده رو بتن و چمن

گذرگاه بتنی ساده مدرن ایشلر (محوطه سازی باغ، ویلا و حیاط منازل)

گذرگاه بتنی
ارسال نظر
Twitter
Telegram
WhatsApp

پروژه ها


اجرای بتن سخت ضدسایش ملاتی آبی
اجرای بتن سخت دکوراتیو فرودگاه بجنورد
اجرای بتن سخت ضدسایش ملاتی طوسی و قرمز
اجرای بتن سخت دکوراتیو اداره برق خراسان شمالی
کف سازی اماکن ورزشی
اجرای پوشش WE.GLASS

اطلاعات تماس